Projektory

Każda sala konferencyjna powinna być wyposażona w odpowiedni system multimedialny, dopasowany do potrzeb oraz oczekiwań uczestników wydarzeń, które będą się w niej odbywać. Standardem powinien być wysuwany z sufitu panoramiczny ekran oraz projektor o wysokiej rozdzielczości i odpowiedniej jasności, dopasowanej do warunków oświetleniowych panujących na danej sali.

Masz własny pomysł? Pomożemy Ci go zrealizować!

Liczba ekranów i projektorów powinna być uzależniona od wielkości sali tak, aby widoczność projekcji była podobna dla każdego uczestnika, dlatego też warto jest instalować ekrany powtórzeniowe. Czasem warto też wyjść poza schemat i zamiast kilku mniejszych ekranów zainstalować kilkunastometrowy ekran panoramiczny, na którym połączymy projekcje z kilku projektorów bez widocznych łączeń obrazów. Takie rozwiązanie umożliwia również umieszczenie na jednym ekranie kilku niezależnych okien (Picture in Picture), czyli obrazów z kilku źródeł jednocześnie.

Projektory multimedialne można podzielić w zależności od masy i mobilności, mocy projektora wyrażonej w ANSI lumenach oraz współczynnika projekcji (stosunku odległości projektora do szerokości obrazu). Na tej podstawie można określić wielkość obrazu przy zachowaniu odpowiedniej jakości.

Projektory przeznaczone do zastosowań konferencyjnych mają zwykle ruchome obiektywy i mogą być umieszczone albo bardzo blisko powierzchni projekcyjnej lub, wręcz przeciwnie, w znacznej od niej odległości – na przykład w kabinie projekcyjnej na drugim końcu korytarza.

Typowe projektory do małych i średnich pomieszczeń oraz sal lekcyjnych osiągają około 3000 ANSI lumenów. W pomieszczeniach o większej i średniej powierzchni przeznaczonych dla 30 do 100 widzów należy zastosować moc rzędu 3000 do 10000 ANSI lumenów, a w jeszcze większych pomieszczeniach dla 100 i więcej osób projektory multimedialne o mocy większej niż 10 000 ANSI lumenów. Istotne jest także dobranie odpowiedniej rozdzielczości projektora od podstawowej 1024 x 768 po Full HD i 4K.

Zobacz pełny katalog stałych instalacji audiowizualnych